Medium

Z Literatura przedmiotu
Skocz do: nawigacja, szukaj
  • "„Przez medium rozumiemy zatem całość aparatury technicznej (z limitującym jej możliwości zapleczem technologicznym) służącej przekazywaniu w czasoprzestrzeni produktów własnych lub przejętych z innych mediów, wraz ze wszelkimi konsekwencjami natury zmysłowo-fizycznej i społeczno-kulturowej, jakie wywierają one w uniwersum kultury” (Andrzej Gwóźdź, Obrazy i rzeczy. Film między mediami, Kraków 2003, s. 27.)
  • medium działa na dwóch poziomach: „na pierwszym — medium jest technologią umożliwiającą komunikację; na drugim — zestawem połączonych „protokołów”, czyli społecznych i kulturowych praktyk, którymi obrosła ta technologia. Systemy przekazu są po prostu i tylko technologiami; media to także systemy kulturowe” (definicja Lisy Gitelman, Henry Jenkins, Kultura konwergencji. Zderzenie starych i nowych mediów, przeł. Małgorzata Bernatowicz, Mirosław Filiciak, Warszawa 2007, s. 19.)
  • „Oferujemy prostą definicję: medium to coś, co remediuje. To coś, co przyswaja techniki, formy i społeczne znaczenie innych mediów i stara się je z nimi rywalizować lub przekształcić je w imię realności. Medium w naszej kulturze nie może nigdy działać w izolacji, ponieważ musi wejść w relację poszanowania oraz rywalizacji z innymi mediami” ( Bolter, Grusin, Remediation: Understanding New Media, s. 65.)