Propaganda sukcesu dekady Gierka. Tak kłamała władza

Z Literatura przedmiotu
Skocz do: nawigacja, szukaj

[1]

"Henryk Szydelko Mam już sporo lat. Nikt mnie nie przekona, że za Gierka było źle. A w każdym razie w porównaniu do dzisiejszych czasów. Za Gierka niektórym ( ale było ich baaardzo wielu!) powodziło się wręcz znakomicie! Gierek naprawdę promował górnictwo, hutnictwo. Oraz "okoliczne" zawody jak np. malarz konstrukcji na wysokości! I ci ludzie zarabiali całkiem spore pieniądze. Można było ZA DARMO bez problemu skończyć studia ( o czym dziś bardzo chętnie niektórzy "zapominają"). Były stypendia, nagrody za wyniki w nauce!.Nawet były specjalne stypendia fundowane przez zakłady pracy i to w wysokości zupełnie przyzwoitej , miesięcznej pensji! Brał kto chciał. Dano ludziom wreszcie paszporty! Można było wyjechać do krajów zachodnich ( ilu młodych ludzi jeździło wtedy do Austrii do pracy albo do Szwecji na truskawki, borówki i licho wie co tam jeszcze!). Rozwinął się ogromnie rynek pracy "na eksporcie", gdzie ludzie zarabiali miesięcznie tyle, ile w Polsce przez rok! Wysyłano ludzi do pracy do wszystkich krajów bloku wschodniego ale także do Libii, do Niemiec zachodnich, do Austrii, licho wie dokąd jeszcze. Mnóstwo ludzi wyjechało do Ameryki. W wielkich zakładach dawano ludziom mieszkania, talony na samochody, wczasy , nawet zagraniczne, wycieczki zakładowe. Ludzie dostawali w pracy obiady, przeróżne zupy z wkładką. Dzieci miały kolonie, obozy. Praca była WSZĘDZIE!!! NIKT nie obawiał sie przyszłości! Istniały kluby dla młodzieży, domy kultury, nawet na "zapadłych wsiach". I to ZA DARMO!!! Gierek zmienił oblicze Polski z siermiężnej, zacofanej w nowoczesną ( jak na upadły, komunistyczny system!), otwartą ojczyznę. Gierkowi nie udało się bo zniszczył do ogólnoświatowy kryzys paliwowy. Kupione licencje nie zaowocowały, bo skurczyły się rynki zbytu. Później było już za późno i trzeba było Gierka wymienić. Ale wg mnie on był jedyny, który zrobił dla Polski ogromnie dużo! Za jego czasów powstały nowoczesne szkoły, boiska sportowe, drogi. Powstał popularny samochód dla każdej rodziny! Zarzuca mu się , że brał na to kredyty. A WSPÓŁCZEŚNI WŁODARZE NIE BIORĄ KREDYTÓW??? Odpowiedz · Lubię to! · 17 · Obserwuj post · Wczoraj o 10:06"

"Adrian Nawrocki Przede wszystkim te lata o których wspomina to lata kiedy Polska rzeczywiście się rozwijała. Oczywiście znajdą się zaraz tacy co powiedzą że ten byliśmy zacofani do tzw. Zachodu. I tak manipulują również ludźmi takie artykuły jak ten. Co to znaczy ten tzw. Zachód? Owszem byliśmy zacofani w stosunku do Niemiec, Francji czy Szwecji. Ale byliśmy o niebo lepiej rozwinięci niż Irlandia, Portugalia czy Hiszpania w tamtych czasach. I zmierzało to wszystko w dobrym kierunku. Takie kraje jak Irlandia czy Portugalia przy Polsce w latach 60tych czy 70 tych to było totalne dno. A późniejsze problemy w latach 80tych zaczęły się w wyniku sankcji nałożonych przez USA i Europę Zachodnią na Polskę. Nasz system ekonomiczny (mimo że na pewno nie dobry z komunistycznym zarządzaniem) rozsypał się z dzięki zachodnim sankcjom. I o tym tez należy mówić a jakoś wiedzę o zachodnich sankcjach nic się nie mówi. Poza tym dziś władza tak samo serwuje Polakom propagandę sukcesu. I myślę nawet że znacznie bardziej intensywnie Odpowiedz · Lubię to! · 17 · Obserwuj post · Wczoraj o 10:24"

"Janek Moczydłowski Młodym możecie wciskać ten kit ale nie nam którzy żyli w tych latach Żadnego łajzy nie musiałem prosić o pracę były firmy państwowe można było pracować gdzie chciałeś Odpowiedz · Lubię to! · 17 · Obserwuj post · Wczoraj o 09:39"